Dnes se potýkáme s epidemií pomalých jater. Devět z deseti lidí, včetně dětí, má pomalá játra, aniž by si to uvědomovali. Možná vás to překvapí, ale pomalá játra jsou příčinou nesčetných příznaků a stavů, včetně kožních onemocnění, jako jsou ekzém, lupénka, růžovka a akné, přibývání na váze, cukrovka 2. typu, citlivost na chemické látky a potraviny, sezónní afektivní poruchy, úzkost, deprese, křečové žíly, syndrom bakteriálního přerůstání střeva, nadýmání a dalších symptomů (mimochodem, pomalá játra jsou něco jiného než ztučnělá játra).
Pokud se právě potýkáte s nějakým zdravotním problémem, informace, které poskytuji ve své knize Játra a jejich léčba a zde, vám mohou pomoci se uzdravit. A pokud se s žádným onemocněním nepotýkáte, mohou vám pomoci do budoucna. I když máte jen jeden nebo dva drobné příznaky, mohou vám neodhalené informace v knize Játra a jejich léčba pomoci. Jak jsem se podělil výše, játra jsou podstatou mnoha problémů a lékařská věda a výzkum si toho nejsou vědomy.
Nejprve je důležité vědět, že vaše játra jsou skutečným dříčem. Pracují pro vás opravdu tvrdě a jsou zodpovědná za více než 2 000 dosud neobjevených klíčových chemických funkcí v těle.
Játra mají mnoho povinností, z nichž všechny mají zásadní význam pro vaše přežití. Jedním z úkolů jater je čištění a filtrování škodlivých látek. Rovněž neutralizují jedy, což znamená, že zabraňují tomu, aby toxiny byly pro vás tak škodlivé, jak ve skutečnosti jsou. Tímto způsobem toxiny tolik neškodí vašemu tělu, když opustí játra. Když játra zpomalí v důsledku let a desetiletí, kdy vás zoufale chránila, ztrácejí schopnost neutralizace a výsledkem je, že lidé onemocní nebo mají příznaky a začnou stárnout dříve, než by měli.
Játra také uchovávají a organizují užitečné látky, jako jsou živiny, vitamíny a správnou rovnováhu hormonů, kromě mnoha dalších neuvěřitelných funkcí.
V dnešním světě je bohužel příliš snadné játra přetížit.
To znamená, že dnes narozené miminko může bohužel zdědit část babiččina vystavení DDT a těžkým kovům a pradědečkův kmen viru Epstein-Barrové, pásový opar, streptokoka (všechny tyto patogeny mají více neobjevených kmenů) nebo jiné patogeny, které se mohou nacházet v rodinné linii. Je důležité vědět, že to neznamená, že problém je ve vašich genech. Je to dědičné, což, jak vysvětluji ve svých knihách, je něco zcela jiného než genetický problém DNA.
Kromě toxinů v životním prostředí škodíme svým játrům také stravou a životním stylem. Játra zatěžujeme léky (které jsou samozřejmě někdy nezbytné), rekreačními drogami a alkoholem. Velkou a nepoznanou zátěží je také konzumace stravy s vysokým obsahem bílkovin a tuků, jak vysvětluji v knize Játra a jejich léčba, protože téměř každý z nás konzumuje vědomě či nevědomě stravu s vysokým obsahem tuků již od doby, kdy jsme začali přijímat pevnou potravu. Pokud si myslíte, že to pro vás neplatí, je důležité přečíst si pravdy, které o tomto tématu sdílím v knize Játra a jejich léčba.
Dnešní trendy ve stravování, bez ohledu na to, zda jsou rostlinné nebo živočišné, naznačují, že jíst hodně bílkovin a tuků je nejzdravější způsob stravování, ale to není pravda. Ve skutečnosti strava s vysokým obsahem bílkovin a tuků nutí játra vykonávat obrovské množství práce, které by se mohla jinak vyhnout.
Játra jsou již bombardována zpracováním, filtrováním a zneškodňováním chemických látek, toxických těžkých kovů, virů, bakterií, léků, drog a alkoholu. Nepotřebují k tomuto seznamu přidávat tuky a bílkoviny, ale právě k tomu jsou od počátku nucena kvůli dnešnímu způsobu stravování. A abychom na seznam přidali ještě jednoho záškodníka, stresová doba, ve které žijeme, znamená, že naše nadledvinky pumpují velké množství adrenalinu, který je v těle leptavý, a játra se s ním musí potýkat také. Úplný seznam stovek takzvaných „jaterních potížistů“ najdete v mé kapitole na toto téma v knize Játra a jejich léčba.
Dehydratovaní můžete být už od dětství nebo od tří či čtyř let, aniž byste o tom věděli. Někdy jsou tedy lidé chronicky dehydratovaní po celá léta nebo desetiletí, což vašim játrům značně ztěžuje práci.
Když některé nebo všechny tyto problémy způsobí, že se játra stanou pomalými, dojde k poklesu zásob žluči v játrech a tvorba žluči se oslabí. Silná žluč je důležitá, protože žluč je jedním ze způsobů, jak jsou toxiny odváděny z jater. Žluč odvádí toxiny do tlustého střeva, aby mohly být vyloučeny ve stolici. Navíc kdykoli sníte tuk, játra uvolňují žluč, aby tuk rozložila a dodala ho tělu jako zdroj energie. Tento proces je mnohem složitější a důležitější, než se zdá.
Když jsou játra pomalá a produkce žluči nestačí na množství tuku, které člověk přijímá ve stravě, musí se tukové zásoby někam ukládat. Tuk se nakonec dostane do sliznice trávicího traktu, kde se jím živí škodlivé bakterie, jako například streptokok.
Také proto, že jsou játra přetížená a žluč už nedokáže rozložit všechen tuk, ztrácí žaludek kyselinu chlorovodíkovou, která je nezbytná pro správné trávení a vstřebávání živin. To způsobuje nadýmání nebo hnilobu ve střevech a lidé končí s diagnózou syndromu bakteriálního přerůstání střeva, ale pravý důvod není pochopen. Po pravdě řečeno, většinu vnitřního fungování jater lékařské komunity stále neznají. Úplné vysvětlení najdete v knize Játra a jejich léčba.
Bude trvat několik desetiletí, než se věda a výzkum dozvědí, že ve skutečnosti existuje pět druhů pomalých jater. Různé příznaky vyplývají z různých částí pomalých jater: střední část jater, spodní část jater, horní část jater, levá strana jater a pravá strana jater. V knize Játra a jejich léčba se s vámi podělím o příznaky, které se mohou objevit, když je každá z těchto částí jater pomalá. Někdo může mít pomalou jen jednu nebo všech pět částí jater.
Nyní se podíváme na několik symptomů a příznaků, které se u někoho s pomalými játry mohou projevit a proč. Je velmi důležité si uvědomit, že tato vysvětlení jsou velmi stručná a nepokrývají všechny podrobnosti, které se skrývají za těmito symptomy a příznaky a podílejí se na jejich vzniku. Pro úplné pochopení si prosím přečtěte knihu Játra a jejich léčba, protože zde mohu pouze pokrýt jenom část informací.
Navzdory všeobecnému přesvědčení nejsou ekzém a lupénka autoimunitní onemocnění, ale mají původ v játrech.
Tyto a mnoho dalších záhadných kožních onemocnění jsou způsobeny virem, který se živí toxiny. V případě ekzému a lupénky je to obvykle jeden z mnoha kmenů viru Epstein-Barrové (nebo jiný virus), který se živí mědí a někdy i rtutí. Virus pak vylučuje to, čemu říkám dermatoxin, který se tělo snaží detoxikovat tím, že ho posílá ven kůží. Když ho posílá přes kůži, vyvolává to podráždění a zánět.
Přetížená játra mohou také způsobit akné, i když v tomto případě je to proto, že streptokok žije v játrech a přes lymfatický systém se dostal pod kůži, kde způsobuje akné. V knize Játra a jejich léčba vysvětluji, proč se akné objevuje na kůži tam, kde se objevuje, a proč se u jednotlivých osob liší. Akné se zhoršuje během určitých hormonálních cyklů, jako je puberta nebo menstruace, protože v těchto obdobích oslabuje imunitní systém. Tělo vynakládá na hormonální cyklus více energie než na imunitní systém, což umožňuje bakteriím streptokoka posílit se a vést k většímu výskytu akné. Nezapomeňte, že i stres má hormonální složku, protože tělo vyplavuje určité hormony, když jsme ve stresu.
Věda a výzkum se domnívají, že diabetes 2. typu souvisí s konzumací cukru a inzulinovou rezistencí. Ve skutečnosti však cukrovka souvisí s játry. Nejde jen o slinivku, protože játra slinivku chrání, a když jsou játra toxická a pomalá, nemohou už na slinivku řádně dbát.
Když lidé začnou cvičit a jíst stravu s menším množstvím tuku, játra se začnou zotavovat a mohou zvrátit cukrovku 2. typu (i když stále mohou mít pomalá játra a potřebují podniknout další kroky k vyřešení problému). Více informací o tom, jak to funguje, najdete v knize Játra a jejich léčba.
Přibývání na váze souvisí také s játry. I když se na tom často podílejí další dva faktory, štítná žláza a nadledviny, je důležité vědět, že oba vedou zpět k játrům. Když jsou játra zahlcena vším, co musí zpracovat, dochází také k oslabení žluči. A když se žluč oslabuje, nemůže zpracovávat tuk, a tak se tuk hromadí v krevním řečišti a ve střevech. Když se to stane, lidé mohou velmi rychle přibrat na váze. (Pamatujte, že někteří lidé mohou být také hubení, a přesto mají pomalá játra).
Mám celou kapitolu v knize Játra a jejich léčba o sezónní afektivní poruše. Ve skutečnosti to není ani tak o ročních obdobích, jako o tom, jak lidé mění své stravovací návyky a životní styl v různých ročních obdobích. V létě se játrům daří lépe, protože máte tendenci být venku, cvičit, více chodit pěšky, jíst čerstvé ovoce a saláty a také se více opalovat – a slunce je jedním z prvků, které játrům pomáhají. V zimě mají lidé tendenci méně cvičit, více pobývat doma a jíst méně čerstvých potravin a více potravin s vysokým obsahem tuku a zpracovaného cukru. Tyto změny stravy a životního stylu spouštějí základní problém, který již v těle existuje, a tím jsou pomalá játra způsobená patogeny, toxiny, těžkými kovy a dalšími látkami. Změny stravy a životního stylu stále nejsou příčinou, ale spouštěčem toho, co již v těle probíhá.
Jak jsem řekl, tyto popisy jsou pouze náznakem toho, co se děje, aby se mohly projevit tyto příznaky a symptomy. Chcete-li získat plnou pravdu o všech těchto příznacích a mnoho dalších přečtěte si knihu Játra a jejich léčba. Více informací o těchto potížích a mnoha dalších, včetně křečových žil, metliček, tmavých kruhů pod očima, citlivosti na chemické látky, syndrom bakteriálního přerůstání střeva, streptokoka, dny, PANDAS (dětské autoimunitní neuropsychiatrické poruchy spojené se streptokokovými infekcemi), žloutenky, zažívacích potíží a mnoha dalších, si přečtěte v knize Játra a jejich léčba.
Když jsou lidé mladší, často se u nich příznaky pomalých jater ještě neprojevují, protože trvá nějakou dobu – někdy i desítky let – než se játra začnou vyčerpávat a objeví se příznaky. U některých lidí se však příznaky objevují již v mládí – viděl jsem například teenagery s hypoglykémií. Nakonec nás však hladina toxinů začne dohánět. Ať už se příznaky projeví, nebo ne, někdo může mít i tak pomalá játra, a jak už víte, většina lidí je má.
Játra mají něco, co lze popsat jako anti-zpomalovací pohotovostní poplach. Jedná se o chemicky vyvolanou reakci, která přináší novou životní energii k prolomení stagnace. Touto reakcí je jaterní křeč. Tato křeč může mít za následek brnění, záškuby, mírnou bolest, teplo, horko, tlačení, nadýmání, píchání v boku nebo – ve většině případů – žádný pocit. Obvykle probíhá tiše, s malým nebo žádným znatelným pocitem, i když přináší obnovu té části jater, která se dostala do křeče, a umožňuje játrům dočasně získat určitou kontrolu.
Naše játra jsou strážci, a když jsou tak přeplněná, opotřebovaná a rozptýlená všemi těmi záškodníky, které musí zpracovat a zneškodnit, nemohou se postarat o dobré věci, jako jsou živiny, které potřebujeme, abychom fungovali a prosperovali. Stejně jako se toxiny mohou dědit po naší rodinné linii, mohou se dědit i užitečné živiny. Naše játra jsou tedy plná vitamínů a minerálů a dalších živin od naší maminky a od její maminky.
Játra chtějí tyto živiny uchovávat a spravovat, ale nemohou, pokud jsou zaneprázdněna řešením jaterních záškodníků. Když musí játra pouštět živiny, může to vést k jejich nedostatku.
Mnoho lidí si nechává vyšetřit krev, aby zjistili, zda nedostatek živin nevyvolává zdravotní problémy. Ale jádro problému – to, co tyto nedostatky způsobuje v první řadě – jsou často pomalá játra, a to se neví.
Všechny podrobnosti o tom, jak podpořit svá játra a obnovit své zdraví, jsem popsal v knize Játra a jejich léčba, ale chci vám poskytnout skvělý začátek k uzdravení a zlepšení stavu hned teď. Zde je několik způsobů, jak můžete svým játrům pomoci:
Děkuji vám, že jste tady. Až budete podnikat tyto kroky k uzdravení, vězte, že za vámi stojím. Věřím ve vás a záleží mi na vás. Aplikujte léčebné nástroje den co den a vězte, že každá pozitivní změna, kterou uděláte, a každý krok vpřed, který uděláte, má význam a pomůže vám.
— Překlad článku z webu Medical Medium: https://www.medicalmedium.com/blog/epidemic-of-sluggish-liver
Prohlášení: Informace uvedené v tomto článku slouží pouze pro obecné informační účely. Tyto informace nejsou zamýšleny jako náhrada za odbornou zdravotní nebo lékařskou radu či léčbu, ani by se na ně nemělo spoléhat při diagnostice, prevenci nebo léčbě jakéhokoli zdravotního onemocnění. Poraďte se se svým lékařem dříve, než změníte nebo přerušíte jakékoli léky, léčbu nebo péči nebo začnete s jakoukoli dietou, cvičením nebo suplementačním programem.