Necitlivost a brnění může nastat v důsledku přímého zánětu, což je otok nervů v celém těle, nebo zánět mozku nebo mozkového kmene, který postihuje jiné nervy. Jedním ze způsobů, jak se tyto příznaky mohou objevit, je, pokud virus (jako je EBV, pásový opar, herpes simplex 1 nebo 2, HHV-6, HHV-7 nebo mnoho dalších neobjevených typů a mutací lidských herpesvirů) vytváří neurotoxiny. EBV je nejběžnějším virem vytvářejícím neurotoxiny. Vytváří neurotoxiny tím, že zkonzumuje rtuť, hliník a další toxické těžké kovy nebo toxické substance. Jakmile uvolní neurotoxiny jako odpad, nasytí krevní oběh a mohou si najít cestu do svalů po celém těle.
Kromě případu zánětlivé myopatie (více v knize Mozek a jeho zdraví) nemají neurotoxiny tendenci ovlivňovat svaly tolik, jako ovlivňují nervy uvnitř svalů. Tyto nervy se stávají citlivými a alergickými na neurotoxiny a to je důvod, proč otékají, což způsobuje příznaky, které mohou být diagnostikovány jako neuropatie.
To brnění může být tak mírné, že si toho člověk nevšimne, nebo může být velice zřejmé. Pocit pochází z nervu, který se začíná roztahovat a zanítí se ve svalech, pod dermou nebo kolem orgánů a v orgánech vlivem virovým neurotoxinů. Pocit brnění se může objevit kdekoliv a může se opakovat na jednom místě nebo se může potulovat kudy-tudy. Je to proto, že nervy mohou otéct a odbobtnat a vycházet ze zánětu v závislosti na tom, kam se neurotoxiny dostávají.
Ne vždy platí, že po brnění následuje necitlivost. V mnoha případech se to však děje, přičemž mírná nebo extrémní necitlivost se střídá s brněním nebo nahrazuje brnění samotné. Pokud je neurotoxin vysoce silný, pak bude otok nervu větší, což by mohlo přiskřípnout nebo vyvinout tlak na nerv do bodu, kdy část těla znecitliví.
Některé mutované virové kmeny, jako jsou kmeny EBV nebo pásového oparu, se mohou přilepit na samotné nervy a způsobit mravenčení a necitlivost přímo, nikoli pouze prostřednictvím neurotoxinů.
— Překlad článku z webu Medical Medium: https://www.medicalmedium.com/blog/numbness-and-tingling
Prohlášení: Informace uvedené v tomto článku slouží pouze pro obecné informační účely. Tyto informace nejsou zamýšleny jako náhrada za odbornou zdravotní nebo lékařskou radu či léčbu, ani by se na ně nemělo spoléhat při diagnostice, prevenci nebo léčbě jakéhokoli zdravotního onemocnění. Poraďte se se svým lékařem dříve, než změníte nebo přerušíte jakékoli léky, léčbu nebo péči nebo začnete s jakoukoli dietou, cvičením nebo suplementačním programem.